Rozkol

Autor: Veronika Soboňová | 31.1.2012 o 18:12 | (upravené 31.1.2012 o 19:11) Karma článku: 3,03 | Prečítané:  301x

Jednoducho povedané, v niektorých neprebádaných štádiách vývoja ľudstva, muselo prísť k rozkolu človeka na dve časti. Tieto časti sú nám všetkým dobre známe a zároveň ich akceptujeme také, aké sú. Je to istá samozrejmosť, s ktorou zrejme ľudstvo nič len - tak nespraví.

V mojom živote som prešla už rôznymi prácičkami - brigádami. Predsa každému študentovi padne dobre nejaká tá koruna (pardon, dnes už euro) navyše. Aaa teraz aktuálne to je pozícia čašníčky v jednom nemenovanom podniku. Je to klasický bar v strede dediny. Vďaka prostrediu je zrejmé, že sa návšteve tešíme prevažne stále rovnakému spektru zákazníkov. Moje pôsobenie tu bolo sprevádzané šokom. Spoznala som rozkol.

Pri našich návštevníkoch sa blysla prvá časť rozkolu. Veľakrát som počúvala o závislostiach. V škole sme sa predsa tejto téme nemohli vyhnúť. Stále prednášky, špecializované školenia zamerané proti závislostiach...taktiež i v spoločnosti priateľov sme využívali rôzne žartíky z týchto pomerov, ale v domnienke, že niečo také existuje iba na titulkách propagačných - zachraňujúcich letáčikov.

Prvý mesiac som to považovala za vtipné. Povedala som si : ,,Asi to majú teraz iba také zlé obdobie!"  Ale to "zlé obdobie" neustále neprechádzalo. Držalo sa ich ako kliešť. Pričom treba rozlišovať dva druhy závistlivcov : Prvý len prichádzajú. Bez duše hodia na pult posledné peniaze. Takých sa nepýtate, čo si želajú, pretože je to všetkým dôverne známe. Nalejete, podáte a v zápätí už umývate pohár po človekovi, ktorý je na polceste preč.

Druhý hľadajú spoločnosť, osobu pre spríjemnenie svojho času. Buď niekoho stratili alebo toho niekoho nikdy ani nenašli. Pred príchodom prvých emulzií sú utíchnutým introvertom pozerajúcim do neznáma. V kúte ticho zbierajú posledné sily na zavolanie obsluhy a pofajčujú cigaretku vykĺzavajúcu z ich oslabených úst. Po určitej fáze nastane zvrat. Prebudenie k životu. Ruky, pohyby sú istejšie. Úsmev vtiera ku každému okoloidúcemu. Príhody ako z iného sveta znejú po celej miestnosti. Účet prevyšuje priemernú dennú spotrebu štvorčlennej rodiny...

Tieto individuá majú zväčša vybudovanú imunitu. To znamená, že po prebudení nemajú podobné symptómy ako my. Bolesti hlavy a sľuby o nepitosti v najbližších sto rokoch. Vstanú a robia to, čo dovtedy, kým našli potácavým krokom posteľ.

Na druhej strane sú obyčajná časť obyvateľstva. Tá, ktorú túto stránku ľudstva vníma iba ako šum prechádzajúci okolo nich na kilometre ďaleko.

Práve navštevujem prípravný kurz na vysokú školu. Na tomto mieste som sa stretla s ľuďmi na vysokej vedomostnej úrovni. Patriť sem je mojím snom. Po skončení prípravky som hneď utekala do práce. Návrat medzi danú spoločnosť bol o to drvivejší. V takomto momente si uvedomíte rozdieľ medzi životmi. Sú neúprostné.

Alkohol je metla ľudstva. Ten, kto povedal túto vetu, vedel o čom hovorí.

Na prednáške mi zase bolo povedané, že istý pán povedal : ,,Médiá nám spríjemňujú čas čakania na smrť." (Myslím, že tým pánom bol Charles W. Flusser)

Niektorí tie médiá nahradili dačím iným! Občas by ma zaujímalo, kde by boli títo stratenci, keby nejestvovali dané návykačky alebo keby sa im dokázali na svojej ceste vyhnúť. Lenže keby bolo keby...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?