Chcete byť bronzový panáčik?

Autor: Veronika Soboňová | 20.4.2011 o 18:20 | (upravené 21.4.2011 o 17:41) Karma článku: 2,78 | Prečítané:  792x

Dám Vám hádanku. Je to zariadenie zhotovené pre vyčarenie krásneho bronzu. Čo je to? Správnou odpoveďou je solárium. Práve v tomto období sa teší zrejme najväčšej pozornosti. Takmer všetci túžime po neodolateľne čokoládovej pokožke, a preto mnoho ľudí navštevuje túto zázračnú skrinku.

 

Slovko SOLÁRIUM pochádza z latinčiny (Doslovný preklad - Slnečné hodiny). Terajšia konštrukacia, s ktorou sa môžeme stretnúť na každom rohu, bola schválená v júni 2007 v Bruseli. 0,3 - watt zariadenie bolo vyhlásené za neškodné.

Ale napriek tomu si musíme pri návštevách umelého slniečka dávať riadny pozor. Za ich vznik môžeme ďakovať aj istému nemeckému fyzikovi. Johann Wilhelm Ritter totižto ako prvý v roku 1801 objavil ultrafialové žiarenie. UV žiarenie ožarujúce naše telá nie je najvhodnejším spôsobom získavania jedinečne opálenej pokožky.

Fámy o tom, že solárium je zdravšie ako naša najbližšia hviezda, nie sú veru pravdivé. Je totiž o trikrát silnejšie a škodlivejšie jak poludňajšie slnko uprostred horúceho dňa. Podľa svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedá 20 minút strávených v soláriu jednému dňu vyvaľovania sa na pláži.

Najnebezpečnejšie je pre mladšie generácie. Nie je vôbec odporúčané ľuďom pod 30 rokov, pretože u mladej generácii je až o 75% vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože, ak sa slnia v žiarivej krabičke, než u ich rovesníkov vyhýbajúcich sa podobným miestam.

Solárku môžeme vďačiť aj za rýchlejší prejav starnutia, čo zapríčiňujú už spomínané UV- lúče. Čiže milé dámy, vrásky nezapríčiňuje len mračenie. Nepriaznivý vplyv má žiarenie i na naše oči.

Medzi opatrenia patrí samozrejme nosenie okoliarov pre ochranu našich očí či používanie kvalitných ochranných krémov. Pri prvej návšteve sa radšej o dĺžke opaľovacieho procesu poraďte s personálom. Taktiež Vám pomôžu rozlúštiť dilemu medzi vertikálnou a horizontálnou kabínkou.

Pokiaľ sa vo vašej rodine rakovina kože už vyskytla, pre istotu si vstup do svetieľkujúcej škatulky poriadne rozmyslite.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?