Pravopis nás - študentov

Autor: Veronika Soboňová | 20.1.2011 o 15:16 | (upravené 26.1.2011 o 16:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

Áno! Je to už raz tak. Namiesto toho, aby sme boli hrdý na náš rodný jazyk a ovládali ho na výbornú s hviezdičkou....Je to práve on, komu sa neustále vyhýbame. Z diktátov zbierame všetci päťky, s počtom chýb minimálne 13, a dúfame, že na maturách nás stretne Pani Šťastene a nejako už len prelezieme. To je náš prístup k materinskému jazyku.

Viem, že mne je večne vyčítaný pravopis, ktorým ohurujem zrejme každého. Zaisto nájdete dostatok chýb aj tam, kde sa mne o nich ani nesníva. Som si vedomá svojich nedostatkov, zo ZŠ si pamätám už len zopár trikov správneho písania. A na strednej?? Popri diktovaní nekonečnej teórie zo Slovenského jazyka na niečo také, ako je gramatika, veľa času neostáva.

 

Prezradím Vám zopár unikátov z našej školskej dielne.

1.

vysieť - byť zavesený nad ťažiskom.

vydieť - vnímať zrakom

Neskutočne veľakrát nám pani učiteľka opakovala : ,,Kto nebude vidieť, ten bude visieť." Práve táto frázička mi pomohla uvedomiť si, že sa tam žiadna predpona vy- nenachádza.

2.

mylujem ťa - ľúbiť

Naozaj. Správu s takýmto obsahom raz dostala moja kamarátka. Za normálnych okolností by zrejme spôsobila citovú explóziu.............ale to tvrdé y??? Prosím ťa chlapče, to myslíš vážne??

3.

ti, ty, mi, my

Používanie zámien je podaktorým individuám viac než cudzie. Ich všakovaká kombinácia vedie dakedy až k nepochopeniu. Napr. : Ti sa taký dobrý.

Povedz my.

4.

biť - existovať

Rozdiel medzi biť a byť?? 3. ročník ZŠ

 

5.

dosť

Nie len MY, učenci, sa mýlime v slovách a celkovej gramatike. Niečo tak jednoduché ako je delenie slov sa zdá zrejme priťažké aj jednej novinárke nemenovaného denníka, ktorá dokázala rozdeliť na konci riadku jednoslabičné slovíčko, DOSŤ, podivuhodným spôsobom : Do - sť!

6.

ňyť - spradené vlákno na šitie, tkanie a pod.

Niť. Jednoduché a predsa pre niekoho dostatočne náročné. Ale toto??

 

Aj napriek týmto skvostom dúfam, že pán Hatala ypsilon nevymyslel zo zákernosti. Možno sa len nudil a tak chcel trošku sťažiť život nás pozemšťanov. Snáď raz nevedomosť mladých ľudí nebude pre nich samých na posmech, ale aj časť života, ktorú budú chcieť ovládať na 100%.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.


Už ste čítali?